fb youtube
Aktualności

Wyjazd integracyjno-rekreacyjny 23-27.01.2016 r. Jedwabne – Muszyna

zdjęcia artykułu 13
2016-02-01 13:32 | Opublikował: Admin
Dyrektorzy szkół Gminy Jedwabne - Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza, Szkoły Podstawowej w Nadborach i Zespołu Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych w Jedwabnem wraz z uczniami – uczestnikami wycieczki do Muszyny oraz ich rodzicami – serdecznie dziękują Panu Michałowi Chajewskiemu - Burmistrzowi Jedwabnego, Komisji Oświaty i Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za ufundowanie wycieczki do miejscowości Muszyna dla uczniów wykazujących się wzorową postawą i wysokimi wynikami w nauce. Wyjazd ten stał się źródłem niezapomnianych wrażeń i niezwykle ciekawą przygodą dla 20 uczniów naszej Gminy.

A oto wrażenia i refleksje uczestników wyjazdu:

Grupa uczniów Szkół Podstawowych i Publicznego Gimnazjum w Jedwabnem wraz z opiekunami i kierownikiem wycieczki o godz. 6.00  wyruszyła w podróż do Muszyny. Pierwszym przystankiem na trasie była Dobrzączka, miejscowość w której znajduje się Jaskinia Raj,  najpiękniejsza z polskich jaskiń.  Uczniowie zachwycili się  przepiękną i bogatą  szatą naciekową. Zapoznali się z historią jej odkrycia oraz powstania.

Dalszy etap podróży do Muszyny wiódł przez Pacanów, miejscowość znaną dotychczas uczniom tylko z bajek. O godz. 19.00 byliśmy na miejscu.

Kolejny dzień poświęciliśmy na zwiedzanie ruin  XIV-wiecznego  zamku w Muszynie położonego w paśmie Koziejówki na wysokości 527 m n.p.m. Była to nasza pierwsza  wyprawa w góry zimową porą. Wszyscy sobie świetnie poradzili i podziwiali panoramę 
Muszyny. Byliśmy zauroczeni gościnnością okazywana nam na co dzień przez gospodarzy. Następnie pojechaliśmy do Czarnego Potoku, skąd wjechaliśmy na Jaworzynę Krynicką – położoną 1114 m n.p.m.  Wiedzie tam najdłuższa kolej linowa w Polsce licząca 2200 m długości i prawie półkilometrowej różnicy wysokości. Uczniowie mieli okazję podziwiać widoki na góry z okien kolejki gondolowej. Na szczycie zwiedzaliśmy Muzeum Turystyki Górskiej i odpoczywaliśmy w schronisku PTTK. Dalszą część dnia poświęciliśmy na  poznanie  Krynicy Zdrój, będącej perłą polskich uzdrowisk. Słuchając  historii miasta odwiedziliśmy deptak główny, pijalnię wód, pomnik Nikifora Krynickiego i Jana Kiepury.

W godzinach popołudniowych uczestniczyliśmy we Mszy świętej w kościele w Muszynie.
Potem zwiedziliśmy ogrody biblijne.

Poniedziałek to dzień spędzony na zdobywaniu umiejętności narciarskich. Nasze zajęcia odbywały się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów za Szkółki Narciarskiej RAFiC
w Tyliczu. Zajęcia dały uczniom wiele do myślenia nad własną kondycją fizyczną
i umiejętnościami. Ostatecznie najlepsi dostali możliwość samodzielnej jazdy na stoku,
a część uczniów musi jeszcze poćwiczyć pod okiem instruktorów. W sumie bawiliśmy się świetnie, jesteśmy bardzo zadowoleni, że zdobyliśmy nowe doświadczenia. W bardzo dobrych humorach wszyscy zrelaksowani wrócili na nocleg.

We wtorek ponownie spotkaliśmy się z przewodnikiem. Zwiedzaliśmy piękne drewniane cerkwie w Powroźniku z XVIw i Złockiem. Uczniowie zapoznali się z historią Łemków oraz różnorodnością etnograficzną i religijną regionu. Spacerowaliśmy po pięknych, ale obecnie schowanych pod śniegiem ogrodach sensorycznych i zmysłów. Dotarliśmy na wieżę z widokiem  na centrum uzdrowiskowe Muszyny, oraz do mofety, czyli miejsca gdzie dwutlenek węgla wydobywa się z ziemi na powierzchnię w naturalny sposób. Wycieczka była męcząca, ale zdobyte wiadomości niezwykle cenne. Po obiedzie w ramach relaksu spędziliśmy     dwie godziny na basenie w Centrum Zdrowia i Rekreacji GEOVITA. Po tak urozmaiconym dniu kolacja w Muszynie stała się wielkim przysmakiem.

Wieczorami wspólnie z młodzieżą  z Muszyny realizowaliśmy program profilaktyczny
pod nazwą „Stawiamy na zdrowy styl życia”. Zajęcia wzbudziły zainteresowanie i zaangażowanie uczniów obu szkół. Realizacja programu przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Uczniowie z własnej inicjatywy rozbudowali zajęcia o dodatkowe elementy integracyjno – profilaktyczne urozmaicone grą na instrumentach muzycznych oraz wyjściem do Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Muszynie by pokazać koleżankom i kolegom z Jedwabnego, jak rozwijają swoje pasje i zainteresowania artystyczne.  Efektem pracy są ciekawe materiały wypracowane w czasie zajęć. Niespodzianką są autografy zawodniczek  piłki siatkowej MUSZYNIANKI, czterokrotnych mistrzyń polski, wpisane w naszą kronikę wyjazdu. Założone cele programu profilaktycznego zostały zrealizowane, co potwierdza postawa uczniów podczas wycieczki, ich zaangażowanie w zajęciach na świeżym powietrzu, nabycie nowych umiejętności (sporty zimowe), pomoc młodszym koleżankom, asertywność,  samodyscyplina, kształtowanie odpowiedzialności za siebie i swoje decyzje.  Podsumowaniem programu profilaktycznego i integracji, była wspólna zabawa na lodowisku, podczas której wszyscy bawili się świetnie. Wyjazd zaowocowały nowymi przyjaźniami.

We środę po śniadaniu koledzy i koleżanki z Muszyny żegnali nas ze łzami w oczach przed budynkiem swojej szkoły, w której my mieszkaliśmy.

Droga powrotna minęła bardzo szybko i szczęśliwie. Obiad zjedliśmy w Chęcinach, oglądając panoramę zamku, który został wybudowany za czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację wyjazdu integracyjno-profilaktycznego do Muszyny , który na długo pozostanie w naszych sercach i pamięci.

 

Kierownik wycieczki – Jolanta Karwowska

Opiekunowie: Marta Krystowczyk, Anna Kurkowska

Kierowca busa: Zbigniew Boguski, Waldemar Chojnowski

Barbara Dmoch – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza

Andrzej Narewski - dyrektor Szkoły Podstawowej w Nadborach

Ewa Frączek - dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych

 

 

 

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem
ul. Żwirki i Wigury 3
18-500 Jedwabne
sprawdz na mapie (086) 217 20 40 burmistrz@jedwabne.pl
1
Array ( [szablon_kategorie] => page-kategoria.tpl [szablon_wiadomosci] => page-wiadomosc.tpl )