fb youtube
Oświata Szkoła Podstawowa w Jedwabnem

PROGRAMY W SZKOLE PODSTAWOWEJ

2011-07-01 08:13 | Opublikował: Admin
Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Jedwabnem wzorem lat ubiegłych, również w roku szkolnym 2010/2011 uczestniczy w projektach, które mają na celu podnoszenie jakości pracy szkoły.

Należą do nich:

1. „Podniesienie umiejętności osób pracujących – likwidacja luki kompetencyjnej w obszarze informatyki” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem jego było zwiększenie kompetencji, poprzez podniesienie umiejętności i kwalifikacji, pracujących osób dorosłych zatrudnionych przede wszystkim w administracji publicznej, edukacji oraz służbie zdrowia, w zakresie korzystania z narzędzi informatycznych.

W ramach projektu zorganizowano szkolenia z zakresu technologii informacyjnych w edukacji.

W naszej szkole odbyły się następujące szkolenia:

Ø arkusz kalkulacyjny w pracy wychowawcy i nauczyciela – kurs podstawowy – zajęcia były przeprowadzone w 2 grupach ( 9 osób i 10 osób) i trwały po 30 godzin.

Ø tablica interaktywna – uczestniczyło 10 osób i trwały 16 godzin.

Ø edytor tekstu w pracy wychowawcy i nauczyciela – kurs podstawowy – uczestniczyło w nim 8 osób i trwał 25 godzin.

2. Projekt edukacyjny EDUSCIENCE. Jest on realizowany w zakresie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet III – Wysoka jakość systemu oświaty – Działanie 3.5- projekty innowacyjne pt.: Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno- przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod  i technologii - EDUSCIENCE.

Skierowany on jest do uczniów i nauczycieli z 250 szkół wybranych z całej Polski.

Głównym celem projektu jest zwiększenie zainteresowania podjęciem studiów na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy uczniów i uczennic z całej Polski poprzez opracowanie, pilotażowe wdrożenie oraz upowszechnienie innowacyjnych programów nauczania z wykorzystaniem interaktywnej platformy e- learningowej. W ramach projektu powstanie nowoczesna platforma, na której umieszczone będą lekcje z zakresu nauk matematyczno – przyrodniczych przygotowane przez pracowników naukowych Polskiej Akademii Nauk zrzeszonych w Centrum Badań Ziemi GEOPLANET, tj. Instytutu Nauk Geologicznych, Instytutu Oceanografii oraz Centrum Badań Kosmicznych. Pracom naukowców towarzyszyć będą nauczyciele praktycy pod okiem specjalistów metodyków. Obok platformy powstaną produkty multimedialne z zakresu Science: płyty z wersją demo platformy, podręcznik metodyczny dotyczący e-learningu  oraz przyrodniczy portal internetowy.

Dzięki Polskiej Akademii Nauk uczniowie będą mogli korzystać bezpośrednio z wiedzy naukowców zajmujących się na co dzień naukami przyrodniczymi osiągających sukcesy na skalę międzynarodową. Młodzież biorąca udział w projekcie będzie miała okazję wziąć udział w bezpośrednich transmisjach satelitarnych ze Stacji Polarnej na Spitsbergenie.

Zaplanowano także zajęcia lekcyjne w obserwatoriach w Książu, Raciborzu, Ojcowie, Belsku, Świdrze i Helu oraz w laboratorium i Muzeum Ziemi w Krakowie. Część zajęć będzie transmitowana ze statku badawczego Oceania lub odbędzie się na statku Horyzont II,  gdzie uczniowie będą mieli niepowtarzalny bezpośredni kontakt z nauką.

W ramach projektu każda szkoła uczestnicząca w projekcie, otrzyma tablicę multimedialną wraz z oprogramowaniem, monitoring przyrodniczy oraz profesjonalne kamery dzięki, którym możliwa będzie transmisja lekcji on-line prowadzonych w obserwatoriach Polskiej Akademii Nauk. W trakcie realizacji projektu zorganizowanych zostanie 12 festiwali naukowych oraz 32 pikniki naukowe w zakresie nauk przyrodniczych.

W b.r. szkolnym kontynuowano również projekty:

3. „Owoce w szkole” skierowany jest do uczniów klas I – III szkół podstawowych. Program finansowany jest ze środków pochodzących  z budżetu UE oraz środków pochodzących z budżetu krajowego.

Celem programu jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie, na etapie na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych.

4. „Mleko z klasą”, to wspólna inicjatywa polskich producentów mleka, Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka oraz firmy Tetra Pak, mająca na celu stworzenie zdrowego nawyku picia mleka przez dzieci  w Polsce. Inicjatywa „Mleko z klasą” wspiera program dopłat unijnych do mleka szkolnego za, który odpowiedzialna jest Agencja Rynku Rolnego.

Program „Mleko z klasą” ma na celu zachęcenie dzieci do picia mleka przez zabawę i szereg aktywności takich: jak konkursy dla dzieci i szkół, programy edukacyjne, a także współpracę z mediami.

Dyrektor szkoły

Barbara Dmoch

logo
Miasto Jedwabne
miasto z potencjałem
ul. Żwirki i Wigury 3
18-500 Jedwabne
sprawdz na mapie (086) 217 20 40 burmistrz@jedwabne.pl
1
Array ( [szablon_kategorie] => page-kategoria.tpl [szablon_wiadomosci] => page-wiadomosc.tpl )